تاریخ : 07 سپتامبر 2018سرویس پیام کوتاه SMS چیست؟

در دنیای امروز ارسال اس‌ام‌اس بخش بزرگی از بازار تبلیغات را متعلق به خود کرده، میلیون ها اس‌ام‌اس در روز در سراسر دنیا ارسال میشود و تمام اپلیکیشن های مورد استفاده در دنیا توسط ارسال اس‌ام‌اس تایید(verify) میگردد.

ارسال و دریافت متن های کوتاه، که ب روی گوشی های موبایل انجام میشود، اصطلاحا پیامک یا همان sms  عنوان میشود،

یک متن اس‌ام‌اس میتواند حاوی ۱۶۰ کاراکتر جهت ارسال باشد و در صورت اضافه شدن به این تعداد کاراکترها، پارت دوم ارسال آغاز میگردد.

کاراکترها همان حروف و علائم می باشند مثلا واژه “شاهوار پیام حاوی ۱۱ کاراکتر میباشد که ۱۰ کاراکتر مربوط به حروف بوده و یک کاراکتر مربوط به فاصله یا  “space”  میان دو کلمه شاهوار و پیام میباشد.
جهت شمارش کاراکتر های یک متن میتوانید از نرم افزار” word” استفاده نمایید، به این صورت که ابتدا متن را تایپ نموده سپس به منوی “review” در منوی بالا مراجعه نموده و سپس روی گزینه “word count”  کلیک نمایید تا تعداد کاراکتر متن نمایش داده شود.

در ضمن میتوانید از وبسایت www.charactercountonline.com  جهت شمارش کاراکترها استفاده نمایید.

اس‌ام‌اس ابتدا در اروپا در سال ۱۹۹۲ برای تلفن هایی که از سیستم gsm  (سیستم سراسری موبایل) تعبیه شده، که در حال حاضر برای تمام تلفن های همراه قابل استفاده میباشد و به تمام زبان های رایج دنیا قابل استفاده میباشد.

زمانی که یک اس‌ام‌اس ارسال  میشود، توسط یک مرکز سرویس پیام کوتاه (smsc) دریافت میشود، سپس از طریق این مرکز به  شماره موبایل مخاطب ارسال میشود.

در کنار متن امکان ارسال لینک، دیتاهای باینری، عکس، انیمیشن، کارت ویزیت و فلش نیز از این طریق وجود دارد.

یکی از بزرگترین مزیت های اس‌ام‌اس این است که، تمام گوشی های موبایل قدیمی و جدید، هر نوع سیستم عامل را ساپورت میکند.

سازگاری با موبایل یک نکته بسیار حائز اهمیت است.

اس ام اس چیست؟ شاهوار پیام

چرا اس‌ام‌اس(sms) هنوز به عنوان یک ابزار کاربردی و مشترک  در بین افراد جامعه استفاده میشود؟

برای مثال زمانی که عضو یک سرویس اس‌ام‌اس باشید میتوانید از اخبار روز، وضعیت آب وهوا، بازار سهام ، و اتفاقات ورزشی روز خبردار شوید.

از طریق ‌اس‌ام‌اس میتوان کارمندان یک شرکت را در جریان تغییرات و اتفاقات جدید که در حال رخ دادن هست گذاشت.

میتوانید با ارسال اس‌ام‌اس به نیرو های بخش فروش یک شرکت اطلاعات روز در مورد تغییرات وضعیت بازار را ارسال نمایید.
پزشکان میتوانند از این طریق در مواقع خیلی حساس از وضعیت های اورژانسی با خبر شوند.

بیزینس های b2c  میتوانند برای تبلیغ  محصولاتشان از این امکانات بهره مند شوند، برای مثال یک فروشگاه که هدفش فروش محصولات به طور مستقیم به مشتریان هست، یک بیزینس  b2c  محسوب میشود و میتواند از طریق ارسال اس‌ام‌اس مشخصات محصول، تاریخ جشنواره های مختلف، اعلام تخفیف های مناسبتی و… را به مشتریان خود اعلام نمایید.
این ها مثال های ساده ای در مورد استفاده از ارسال اس‌ام‌اس در بین افراد مختلف جامعه بود، استفاده از این زیر ساخت در بیزینس های بزرگ و کوچک بسیار تاثیر گذار میباشد.

استفاده از ارسال اس‌ام‌ اس بسته به نوع بیزینس، انعطاف پذیر بوده و قابلیت ایجاد هر گونه تغییر و تحول در نوع استفاده را دارد.

خوشبختانه جهت ارسال اس‌ام‌اس لازم نیست حتما گوشی تلفن مخاطب شما روشن و یا در دسترس باشد، پس از این که ارسال شما انجام شد، هر زمان که گوشی تلفن مخاطب روشن شود یا از منطقه ای که در دسترس نیست خارج شود، بلافاصله ارسال شما را دریافت میکند.

یک مرکز سرویس پیام کوتاه یا به اصطلاح “اپراتور” (smsc) چیست؟

یک مرکز سرویس پیام کوتاه، که به اصطلاح اپراتور نیز نامیده میشود، مرکزی است که مسئولیت رسیدگی به اس‌ام‌اس های ارسال شده را به عهده دارد.
زمانی که یک ‌اس‌ام‌اس از یک موبایل ارسال میشود ابتدا به یک مرکز یا سامانه اس‌ام‌اس میرسد، سپس از طریق مرکز به موبایل مخاطب ارسال میشود.
خوشبختانه جهت ارسال اس‌ام‌اس لازم نیست حتما گوشی تلفن مخاطب شما روشن و یا در دسترس باشد، پس از این که ارسال شما انجام شد، تا زمانی که گوشی تلفن همراه مخاطب در دسترس نباشد یا خاموش باشد، ارسال توسط مرکز سرویس ‌اس‌ام‌اس نگه داشته میشود و هر زمان که گوشی تلفن مخاطب روشن شود یا از منطقه ای که در دسترس نیست خارج شود، بلافاصله ارسال شما را  انجام داده و مخاطب ارسال را دریافت میکند.

این ارتباط از طریق gateway بین مرکز سرویس اس‌ام‌اس یا همان اپراتور،  بین سامانه پیامکی یا همان پنل اس‌ام‌اس ‌اس برقرار میشود.

ماهیت پنل اس‌ام‌اس(sms panel) و نحوه استفاده از آن در دیگر صفحات وبلاگ به طور کامل شرح داده شده است.

شرکت ها و بیزینس های بزرگ و کوچک و ارگان های مختلف میتوانند جهت بهبود در ایجاد ارتباط با مشتریان و اعلام کمپین ها و جشنواره های مختلف از ارسال sms استفاده کنند.

ارگان ها و نهاد ها نیز میتوانند جهت ایجاد ارتباط نزدیک تر و اطلاع رسانی های مهم به کارمندان، از ارسال sms استفاده کنند.

چند مثال از شرکت ها، بیزینس ها و ارگان هایی که از اسال sms استفاده میکنند:

بانک ها

هتل ها

بیمارستان ها و ساختمان پزشکان

شرکت های بیمه

مدارس

آموزشگاه ها

هیئت های مذهبی و مساجد

فرهنگ سراها

فروشگاه های زنجیره ای

شرکت های طراحی سایت و اپلیکیشن

انتشارات و دار الترجمه ها

شرکت های سرویس دهنده اینتر نت (isp)

کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین

فروشگاه های عرضه کننده لوازم خانگی و مصرفی

موسسه های بازاریابی

وبسایت های کاریابی و استخدام

رستوران ها و کافی شاپ ها

آرایشگاه ها

مطالب تصادفی
نظرات مربوط به مطلب : 2 دیدگاه
  1. […] نسبت به ثبت نام در سایت شاهوار پیام و تکمیل فرم اقدام […]

  2. […] نگاه اول ارسال  از پنل اس ام اس بسیار ساده به نظر میاید…یک متن را به یک جامعه هدف خاص […]